Dinamik Aralık

Ağır Çekim (Slow Motion) Videolarda Kare Hızı Ne Olmalı?

Bu yazıdan önce Frame Rate ve FPS Nedir? Yazısına göz atmanız, ağır çekim (slow motion) kavramını daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Gelelim konumuza…

FPS Değeri ve Ağır Çekim (Slow Motion) İlişkisi

Slow motion veya dilimizdeki adıyla ağır çekim videolarda, akıcı bir sonuç için yüksek FPS değerlerinde video kayıt yapabilen kameralara ihtiyacımız var.

Peki neden? Devam…

Ağır Çekim (Slow Motion) Çalışma Mantığı

Slow motion yani ağır çekim dediğimiz şey tabiri caizse, videonun sündürülmesidir, farklı sürede bulunan karelerin arasının sündürülmesidir 🙂

Ağır çekim video yaparken yüksek FPS değerine sahip video kaydı almamız gerekiyor çünkü bir saniyede daha fazla kare elde edersek (FPS), biz videoyu yavaşlattığımızda yani sündürdüğümüzde arada oluşacak kare ihtiyacını karşılayabilecek kare ihtiyacını karşılayabilelim. Böylece daha akıcı ağır çekim videolar elde edebiliriz, aksi halde düşük FPS değerlerine sahip bir videodan ağır çekim bir video elde etmek istediğimizde takılmalar yaşanacaktır.

Ağır Çekim İçin En Uygun FPS Değeri Nedir?

Bu öncelikle kaç kat yavaşlatılmış bir video istediğimizle doğru orantılı. 2 kat (2x) yavaşlatmak istediğimizde farklı, 5 kat (5x) yavaşlatmak istediğimizde farklı FPS değerlerine ihtiyaç duyarız.

Hadi biraz pratik yapalım ve kaç kat video yavaşlatma için ne kadar FPS değerine ihtiyacımız var hesaplayalım.

Örnek 1: 30 FPS Youtube videosunda 2 kat (2X) Slow motion İçin kaç FPS’ye ihtiyaç var?

İzlenmesi 30 FPS olacak bir Youtube videosu çekiyoruz diyelim. Yani insanlar videonun tamamını 30 FPS’de izleyecek ve videonun bazı yerlerinde slow motion kurgular olacak diyelim. Bu durumda biz iki kat yavaşlatmak için 60 FPS video çekmemiz gerekiyor ki 30 FPS olacağı için video geneli ve biz 2 kat yavaşlatacağımız için 30*2=60 FPS olması gerekiyor.

Örnek 2: İzlenmesi 24 FPS fakat içerisinde 5 kat yavaşlatılmış videolar olacak bir bir düğün hikayesini kaç FPS değeri ile çekmeliyiz?

Normal bir hikaye videosu düşünün fakat bazı yerlerinde 5 kat yavaşlatma olacak, örneğin gelinin saçları rüzgarda hafif dalgalanacak… Bu durumda projemiz 24 FPS ve biz 5 kat yavaşlatma istiyorsak 24*5=120 FPS çekim yapmamız gerekiyor.

Aşağıda farklı FPS değerleri ile çekilmiş bir ağır çekim (slow motion) videosu var. Ağır çekim ve FPS arasındaki ilişkiyi anlamak adına özellikle üçüncü dakikadan sonra, yavaşlatma yüzdesi arttıkça daha belirgin gözlemlenebilen düşük FPS ve yüksek FPS arasındaki farkı izlemenizi tavsiye ederim.

Başka bir yazıda görüşmek üzere.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.