Dinamik Aralık

Dinamik Aralık Nedir?

Genellikle profesyonel kameralar veya fotoğraf ve video performansı konuşulduğunda çok önemli bir kriterdir dinamik aralık, aslında dinamik aralık terimi ses mühendisliği için de çok kullanılan bir terimdir ve esasında dinamik aralık terimi, bir ışık ve ses terimidir.

Dinamik aralık; teknik anlamda en yüksek sinyal değeri ile en düşük sinyal değeri arasındaki logaritmik orandır. DR, DNR ve DYR gibi kısaltmalarla gösterilir.

Dinamik aralık hesaplanırken fotoğraf ve videoda (ışıkta) sinyal olarak bit ve stop değerleri; seste ise desibel değerleri baz alınır.

Pek açıklayacı olmadı mı? O zaman devam edelim…

Fotoğrafçılıkta Dinamik Aralık Kavramı

Fotoğrafçılıkta dinamik aralık; kamera sensörünün aynı karede, her rengi beyaz ve siyah aralığında saklayabildiği renk, kontrast ve ışık verisi kapasitesidir. Her rengin en açık rengi beyaz, en koyu rengi siyahtır. Bu nedenle beyaz ve siyah aralığında tutabildiği data olarak lanse edilir genellikle.

Dinamik Aralık İçin Bir Örnek

Fotoğrafta dinamik aralık için sık verilen bir örnek ile devam edelim.

Güneşli bir yaz gününde, öğlen saatlerinde şehirden uzakta doğa ile iç içe bir yürüyüş parkurundasınız ve yürürken karşınıza devasa bir mağara çıktı. Mağara, gökyüzü ve etraftaki ağaçlar harika bir kompozisyon oluşturdu. Fotoğraf makinenizi aldınız ve gökyüzü ile birlikte mağara girişini fotoğraflamak istediniz, muhtemelen aşağıdaki durumları yaşayacaksınız:

a- Gökyüzü ve mağarayı yarı yarıya kadraja aldığınızda mağara girişi karanlık/gölgeli çıkacıktır.

b- Kamerayı gökyüzüne doğru yükselttiğinizde mağara girişi daha da karanlık/gölgeli çıkacaktır.

c- Kamerayı aşağı doğru indirip, gökyüzünü çok az, mağara girişini ise fazla kadraja aldığınızda ise mağara girişi önceki durumlara göre daha aydınlık ve net çıkacak fakat gökyüzü ve diğer aydınlık yerlerde ise aşırı aydınlanma olacaktır.

Oysa gözünüzle gördüğünüz o harika kompozisyonda hem gökyüzünün maviliği, hem mağaranın girişi gayet net ve aydınlık görünebiliyordu. İşte bunun sebebi insan gözünün dinamik aralık değerinin oldukça yüksek olması, kameranızın ise o kadar dinamik aralık değerine sahip olmaması.

Gözümüz, yüksek ışık farklılıkları arasında detaylı ve aydınlık bir görüntü sunabilir bize fakat kameralar insan gözü kadar dinamik aralığa sahip olmadığından yüksek ışık farklarının bir arada olduğu ortamlarda insan gözü kadar detaylı ve aydınlık görüntü veremeyebiliyor.

Fotoğrafçıların RAW formatında fotoğraf çekmelerinin bir sebebi de bu durumdur çünkü fotoğraflarınızı dinamik aralığı iyi bir kamera ile RAW formatında çekerseniz, daha fazla ışık, renk, kontrast, gölge ve aydınlık kısımların verisini saklayacağından, daha sonra Photoshop, Lightroom, Luminar gibi imaj işleme uygulamalarını kullanarak RAW dosyasında saklı verileri kullanabilir, karanlık çıkan kısımları aydınlatabilir, aydınlık kısımlardan ise ışığı düşürebilirsiniz.

 

 

1 yorum
  1. Selda diyor

    Türkçe’ye güzel çevrilmiş bence dinamik aralık terimi, fotoğraf sohbetlerinde ısrarla dynamic range diyenlere duyrulur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.