Dinamik Aralık

Focus Stacking (Odak İstifleme) Nasıl Yapılır?

Eğer focus stacking yönteminin ne olduğunu bilmiyorsanız. Focus Stacking (Odak İstifleme) Nedir? Yazısını okumanızda fayda var.

Focus stacking (Odak İstifleme) yönteminde üç ana aşama vardır.

1. Hazırlık Aşaması: Fotoğrafı çekilecek konu sabitlenmeli ve ışık ayarları yapılmalı. Peki örümcek, sinek gibi canlı şeylerin makro fotoğrafını çekerken nasıl sabitliyorlar diyebilirsiniz. Bunu ben de merak ederdim, makro fotoğrafa ömrünü adamış biriyle tanışıp konuşana dek. Eğer örümcek, sinek gibi canlıların makro fotoğrafı çekilecekse önce zehirliyorlarmış. Zehirliyorlar ki ezilmesin, bozulmasın görünümleri. Ardından gerek doğal ortamda gerek stüdyo ortamında istedikleri gibi kurgulayıp çekime başlıyorlarmış.

Fotoğraf için bir canlıyı zehirler miyim? Sanmıyorum, devam edelim…

2. Fotoğraf Çekim Aşaması: Bu aşamada her şeyin sabit olduğunu düşünün. Eğer konu veya kamera fazla oynarsa veya fazla titrerse fotoğrafın işleme aşamasında eşleşemeyen fotoğraf bölgeleri nedeniyle hayalet görüntülerle karşılaşırsınız. Çok küçük mikro titremeler sorunlara yol açmıyor günümüzde, fotoğraf işleme yazılımları gayet rahat eşleştiriyor o bölgeleri.

3. Fotoğrafları Birleştirme Aşaması: Farklı noktaları netleyerek çektiğimiz fotoğrafları bu aşamada Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, Luminar, Zerene Stacker veya focus stacking desteği olan benzer işi yapabilecek alternatif fotoğraf işleme uygulamaları yardımıyla stacking işlemini yapıyoruz.

Ana hatlarıyla focus stacking yöntemi böyle; iki adet “Nasıl yapılır” videosu ekleyeceğim. Oldukça sade ve güzel anlatılmış videolar.

Kolay gelsin.

1 yorum
  1. Putin diyor

    Hocam bunun videosunuda çekseniz güzel olur

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.