Dinamik Aralık

Focus Stacking (Odak İstifleme) Nedir?

Daha önce hiç focus stacking tekniğini duymamış bir makro fotoğraf meraklısının ilk denemelerinde yaşadığı hayal kırıklığı benzerdir, fotoğrafta net alan oldukça kısıtlıdır. Usta makro fotoğrafçıların çalışmalarına bakıp, makro fotoğrafta net alanın neden az olduğunu ve nerede eksik veya yanlış yaptığını düşünerek araştırmaya koyulanlar focus stacking ile Türkçe adıyla odak istifleme tekniği ile karşılaşırlar.

Nedir, ne işe yarar hemen bakalım.

Focus Stacking (Odak İstifleme) Nedir?

Focus stacking (Odak İstifleme); farklı fotoğraf çalışmalarında kullanılsa da genellikle makro fotoğrafçılıkta sık kullanılan bir tekniktir.

Bir fotoğraf konusunun, farklı bölgelerinin netleştirilerek fotoğraflanmasının ardından net alanların dijital ortamda, fotoğraf işleme uygulamaları aracılığıyla birleştirilmesiyle ortaya daha fazla net alana sahip bir fotoğraf oluşturma işlemidir.

Neden Focus Stacking Yöntemine İhtiyaç Duyarız?

Makro fotoğraflar çekerken, makro lensler veya close-up filtreler bize fotoğrafın konusuna fazla yaklaşma imkanı sunarlar fakat yaklaştıkça net alan daralır. Fotoğrafın konusunu daha fazla net alana sahip olarak göstermek istiyorsak, örneğin bir örümceğin kafasını ve bacaklarını kapsayacak bir makro çekim kurguladıysak o zaman tek karede bunu yapamayacağımız için focus stacking tekniğini uygulamamız gerekir.

Aşağıdaki üç fotoğraf, makro lensler ile tek seferde çekilmiş ve odak istifleme yapılmamış fotoğraflar. Fotoğraflarda net alanın dar olmasına dikkat edin.

 

Tek seferde çekilmiş makro fotoğraf çekimlerine örnek verdikten sonra focus stacking (odak istifleme) tekniği ile çoklu karelerin birleştirilerek elde edilmiş makro fotoğraf örneklerine bakalım.

Aşağıda, focus stacking (odak istifleme) tekniği uygulanmış makro fotoğrafları görmektesiniz. Net alanın fazla olmasına, konu hakkında daha fazla detay vermesine dikkat.

Focus Stacking (Odak İstifleme) nasıl yapılır merak ediyorsanız, buraya tıklayarak diğer yazıyı okuyabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.