Dinamik Aralık

Frame Rate ve FPS Nedir?

Kısa bir fısıldama ile başlayıp ardından detaylara girelim. Öncelikle, izlediğimiz her hareketli görüntü aslında arka arkaya gösterilen karelerden oluşur. Eee? Dediğinizi duyar gibiyim, hadi detaylara geçelim.

Frame Rate Nedir?

Frame rate, dilimize “kare hızı” olarak çevrilmiştir. Adından da anlaşılacağı üzere, bir sürede görüntüyü oluşturan kare sayısıdır. Frame rate, bir hareketli görüntü yani bir video/animasyon terimidir, bu nedenle fotoğrafta frame rate söz konusu olmaz.

FPS (Frame per Second) Nedir?

Frame rate, genel olarak saniye bazında ölçülür. Video kayıtlarında, animasyonlarda veya video oyunlarında (PC, Playstation, Xbox vb…) sıkça duyduğumuz FPS bize izlediğimiz görüntünün frame rate değerlerini saniye bazında verir ve zaten FPS, “frame per second” tanımının kısaltmasıdır yani saniye başına düşen kare sayısıdır.

Örneğin; bir sinema filminin 30fps olması, size saniyede 30 kare göstereceği, gözünüzün önünden 1 saniyede 30 karenin geçeceği anlamına gelir. Benzer şekilde, bir bilgisayar oyunun 120 fps olması, size saniyede 120 kare görüntü verildiği yani gözünüzün önünden 1 saniyede 120 kare geçeceği anlamına gelir.

FPS ve İnsan Gözünün İlişkisi

İnsan gözü saniyede 10 kareden (10 fps) fazla bir görüntüyü hareketli olarak algılar. 10 karenin altındakini ise boşluklu, kesintili olarak algılar. Akıcı bir görüntü algısı için taban fps değeri ise genelde 24 kabul edilir.

Frame rate ve fps kavramlarını daha iyi anlamak adına aşağıda 24, 30 ve 60 fps değerlerinde çekilen bir video kıyaslaması paylaşmak istedim.

Frame rate ve fps kavramları hakkında Youtube Academy’de güzel ve kısa bir video da var. Çok detaylı bilgiler veren bir video değil fakat güzel örnekler içeriyor. Özellikle, slow motion ve frame rate – fps ilişkisini anlamak adına güzel bir video, tavsiye ederim.

 

Ağır çekim (Slow motion) videolar ile FPS değerleri arasındaki ilişkiyi anlattığım yazıyı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.