Frame Rate ve FPS Nedir?

Kısa bir fısıldama ile başlayıp ardından detaylara girelim. Öncelikle, izlediğimiz her hareketli görüntü aslında arka arkaya gösterilen karelerden oluşur. Peki bunu neden yazdım şimdi? Detaylara geçelim.

Frame Rate Nedir?

Frame rate, dilimize “kare hızı” olarak çevrilmiştir. Adından da anlaşılacağı üzere, bir süre aralığında görüntüyü oluşturan kare sayısıdır. Frame rate, bir hareketli görüntü terimidir bu nedenle fotoğrafta frame rate söz konusu olmaz.

FPS (Frame per Second) Nedir?

Frame rate, genel olarak saniye bazında ölçülür. Video kayıtlarında veya video oyunlarında (PC, Playstation, Xbox vb…) sıkça duyduğumuz FPS bize izlediğimiz görüntünün frame rate değerlerini saniye bazında verir ve zaten FPS, “frame per second” tanımının kısaltmasıdır yani saniye başına düşen kare sayısıdır. Örneği; Bir sinema filminin 30fps olması, size saniyede 30 kare göstereceği anlamına gelir. Bir bilgisayar oyunun 120 fps olması size saniyede 120 kare görüntü verildiği anlamına gelir.

Frame Rate veya FPS ile İnsan Gözünün İlişkisi

İnsan gözü saniyede 10 kareden (10 fps) fazla bir görüntüyü hareketli olarak algılar. 10 karenin altındakini ise boşluklu/kesit olarak algılar. Akıcı bir görüntü algısı için taban fps değeri ise genelde 24 kabul edilir.

Frame rate ve fps kavramlarını daha iyi anlamak adına aşağıda 24, 30 ve 60 fps değerlerinde çekilen bir video paylaşmak istedim.

Frame rate ve fps kavramları hakkında Youtube Academy’de güzel ve kısa bir video da var. Çok detaylı bilgiler veren bir video değil fakat güzel örnekler içeriyor. Özellikle, slow motion ve frame rate – fps ilişkisini anlamak adına güzel bir video, tavsiye ederim.

FPS Değeri ve Slow Motion Video İlişkisi

Slow motion videoları, daha bilinen ve dilimizdeki adıyla “ağır çekim” videoları izlemişsinizdir. Akıcı ağır çekim (slow motion) videolar için yüksek fps değerlerinde video kayıt yapabilen kameralara ihtiyacımız olur. Peki neden? Çünkü, slow motion framelerin yani videoyu oluşturan karelerin arasının tabiri caizse sündürülmesidir 🙂 komik bir tanım olduğunun farkındayım ama olayın mantığını anlatmak adına güzel olduğunu düşündüm. Slow motion video yaparken yüksek fps değerine sahip video kaydı sayesinde aynı süreye sahip standart bir videoya nazaran daha fazla kare bulunur ve biz videoyu yavaşlattığımızda arada çok daha fazla frame olduğundan akıcı bir ağır çekim videosu elde ederiz. Örneğin; 24 fps ile çekilen bir videonun her bir saniyesinde 24 kare varken, 120 fps ile çekilen bir videonun her saniyesinde 120 kare bulunur.

Aşağıda farklı fps değerleri ile çekilmiş bir ağır çekim (slow motion) videosu var. Ağır çekim ve fps arasındaki ilişkiyi anlamak adına özellikle üçüncü dakikadan sonra, yavaşlatma yüzdesi arttıkça daha belirgin gözlemlenebilen düşük fps ve yüksek fps arasındaki farkı izlemenizi tavsiye ederim.

Başka bir yazıda görüşmek üzere.

İlginizi Çekebilir