Dinamik Aralık

Odak Uzaklığı (Focal Length) Nedir

Odak Uzaklığı (Focal Length) Nedir?

Kamera lensi içerisine giren ışık bir noktada kesişir (odak noktası) işte kesiştikleri bu odak noktasının kamera sensörüne veya filme olan mesafesine odak uzaklığı denir.

Odak Uzaklığı Kamera Örneği

Odak uzaklığı milimetre (mm) ile ölçülür ve doğal olarak milimetre (mm) olarak gösterilir. Lenslerin milimetre değeri işte buradan, yani odak noktasının sensöre uzaklığından gelmektedir.

Örneğin; 50mm sabit bir lens düşünün odak noktasının sensöre uzaklığı 5cm olacaktır. Bizim o lense “50mm lens” dememizin sebebi odak uzaklığının 50mm olmasıdır.

Peki çift mm değeri olan lenslerde durum nasıl?

Örneğin; 70-200mm veya 55-200mm veya 24-70mm… Bu tip lenslerde odak mesafesi lens içerisinde değiştiği ve sensöre olan mesafesi yakınlaşıp uzaklaştığı için değişken odaklı lensler denir. Örneğin, 24-70mm bir lensi düşünürsek 24mm geniş açıya getirdiğimizde odak noktasının sensöre uzaklığı 2,4cm; 70mm teleye getirdiğimizde ise odak noktasının sensöre uzaklığı 7cm olacaktır.

Lens Üzerinde Yazan Milimetre Değerleri Pratikte Ne İşimize Yarar?

Milimetre değerleri bize açı hakkında bilgi verir. Milimetre değeri düştükçe açı genişler, yükseldikçe açı daralır. Örneğin; 24mm bir lens geniş açılı lenstir fakat 100mm lens dar açılı bir tele lenstir. Aşağıda bunu çok güzel açıklayan bir görseli bırakıyorum.

Lens mm değerleri ve açılar
Bu imajı seviyorum. Lens mm değerlerine göre elde edilecek temsili açılar. Görsel kaynağını bilmiyorum maalesef.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.