Odak Uzaklığı ve Lenslerdeki mm Değerleri

Odak Uzaklığı (focal length) Nedir?

Kamera lensi içerisine giren ışık ışınları bir noktada kesişir (odak noktası) işte kesiştikleri bu odak noktasının kamera sensörüne veya filme olan mesafesine odak uzaklığı denir.

Odak Uzaklığı Kamera Örneği

Odak uzaklığı milimetre (mm) ile ölçülür ve doğal olarak milimetre (mm) olarak gösterilir. Lenslerin milimetre değeri işte buradan yani odak uzaklığından gelmektedir.

Örneğin; 50mm sabit bir lens düşünün odak noktasının sensöre uzaklığı 5cm olacaktır. Bizim o lense “50mm lens” dememizin sebebi odak uzaklığının 50mm olmasıdır.

Peki çift mm değeri olan lenslerde durum nasıl? Örneğin; 70-200mm veya 55-200mm veya 24-70mm… Bu tip lenslerde odak mesafesi lens içerisinde değiştiği ve sensöre olan mesafesi yakınlaşıp uzaklaştığı için çift mm değerlerine sahiptir. Örneğin, 24-70mm bir lensi düşünürsek 24mm geniş açıya getirdiğimizde odak noktasının sensöre uzaklığı 2,4cm; 70mm teleye getirdiğimizde ise odak noktasının sensöre uzaklığı 7cm olacaktır.

Odak Uzaklığına Göre Lens Sınıflandırmaları

Odak uzaklıklarına göre kamera lensleri üç sınıfa ayrılırlar.

a. 35mm altında mm değerleri olan geniş açılı lensler. Geniş açılı lensler de mm değerinden emin olmamakla birlikte sanırım 14mm altına indiğinde balık gözü lens olarak değerlendiriliyor.

b. 35mm ile 50mm arasında (35mm ve 50mm dahil) mm değerine sahip standart lensler.

c. 50mm üzeri mm değerine sahip tele lensler.

Lens mm değerleri ve açılar
Bu imajı seviyorum. Lens mm değerlerine göre elde edilecek temsili açılar.

 

İlginizi Çekebilir