Videografi Nedir?

Kapak Fotoğrafı: Wikipedia

Dinamik Aralık projesi üzerinde çalışırken, fotoğraf tamam ama videografi için nasıl bir tanım kullanmalıyız diye düşünürken kısa bir araştırma yaptım.

Türkçe birkaç kaynakta videografi sadece şöyle tanımlanıyor:

“Alfanümerik verilerin ve grafiklerin sayısal sinyallerle bir televizyon ekranı üzerinde elde edilmesini sağlayan telekominikasyon sistemi.”

Tanım yanlış mı? Yanlış değil ama bu videografinin sadece bir tanımı. Yani evinizde televizyonunuzdan izlediğin görüntü bir videografi ve yukarıdaki tanım bunu kapsıyor. Biz videografinin daha geniş ve anlaşılır tanımını yapalım ve kelime kökenine inelim.

Videografi Kelimesinin Kökeni

Kelime anlamı olarak Latince “görmek” anlamına gelen “videre” fiilinden türeyen ve “görüyorum” anlamına gelen “video” kelimesinden geliyor. Videografi teriminin sonundaki grafi ise eski Yunanca’dan geliyor ve “yazıyorum, kaydediyorum” anlamına gelen “graphy” kelimesinden geliyor. İngilizce’sinin “videography” olduğunu düşünürsek, sanırım kafalarda soru işareti kalmayacaktır.

Daha Anlaşılır Videografi Tanımı

Hareketli görüntülerin; videoteyp, disk, hafıza kartı gibi çeşitli ortamlarda saklanması ve daha sonra akışkan olarak (streaming) tekrar oynatılabilmesine videografi diyebiliriz.

Günlük Anlamda Videografi Kelimesinin Anlamı

Videografi çok geniş bir tanımı kapsasa da aslında günlük yaşamda halk arasında video denilen şeye videografi diyebiliriz. Kamera ile çektiğiniz hareketli görüntüler, televizyondan izlediğiniz şeyler, bilgisayardan izlediğiniz filmler, telefona kaydettiğiniz videolar ve çoğaltabileceğimiz onlarca örnek videografi sınıfına girer.

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak, American Cinematographer dergisinin Ekim 1972 sayısını indirebilirsiniz. Bu sayıda “Videography, What Does It All Mean” başlığı altında oldukça detaylı videografi incelemesi bulunuyor. Belki videografiyi bu kadar detaylı ele almış ilk yayın olabilir.

İndir: American Cinematographer Magazine - October 1972 (865 indirme)
İlginizi Çekebilir